Pomoc - Zarządzanie informacją

Spis paragrafów >> Wstawianie elementów graficznych                             << Powrót


<< Poprzedni                                                                                                 Następny >>

91.4. Wstawianie elementów graficznych



    W typowym edytorze tekstu wstawiane elementy graficzne są najczęściej zespolone z edytowanym plikiem. Zarówno w przypadku strony WWW napisanej w języku XHTML, jak i będącej częścią systemu CMS, muszą być w osobnych plikach i znajdować się na serwerze razem z plikami, które nam je pokazują przez przeglądarkę.


    W Aktualnościach i w Edycji stron grafika jest wstawiana i formatowana w ten sam sposób. Należy kliknąć przycisk Wstaw/edytuj obrazek. Pojawi się wtedy okno Właściwości obrazka.


    W oknie tym kliknij , aby zobaczyć zbiór grafiki umieszczony na serwerze. Pojawi się okno Resources Browser.



    To okno pokazuje zawartość folderu z grafiką konta.

Uwaga. Na stronie WWW obraz z jednego pliku graficznego może być pokazywany w wielu miejscach witryny. Trzeba go tylko umieścić w folderze grafiki i za każdym razem, kiedy ma być pokazany, wskazać na danej stronie jego położenie i określić właściwości (rozmiar, ramkę i sposób ustawienia względem tekstu).

    W oknie Resources Browser można zarządzać zbiorem grafiki, zakładać foldery i umieszczać w nich odpowiednie elementy graficzne. Nie można folderów i plików kasować, przenosić i dokonywać innych operacji. Te czynności trzeba wykonywać za pomocą usługi FTP.

    Jeśli w zbiorze grafiki nie znaleźliśmy właściwego elementu, musimy go tam wysłać z naszego komputera. Teraz naciśnij .


    W standardowym oknie Wybieranie pliku wskaż właściwy obrazek, i zatwierdź wybór, klikając Otwórz.


    W okienku Upload a new file in this folder jest wskazana ścieżka dla systemu, aby mógł skopiować plik do folderu grafiki dla twojego konta. Naciśnij Upload i plik zostanie skopiowany do folderu grafiki. Następnie kliknij nazwę pliku, na ekranie ponownie pojawi się okienko Właściwości obrazka. Możesz teraz ustawić rozmiar obrazka, ramkę lub jej brak ( ) oraz jego wyrównanie wobec tekstu. Po ustawieniu wszystkich parametrów naciśnij OK.

    System udostępnia jeszcze wiele możliwości operowania grafiką i innymi rodzajami plików: wstawianie odnośników, tabel, znaków specjalnych i wiele innych. Obszerniejszy opis znajdziesz na CD, w serwisach i książkach związanych z pakietem SmodCMS.




    Aby móc wstawiać grafikę w CMS, tak samo, jak przy XHTML musimy mieć zgromadzone na dysku lub na płycie pliki w formatach jpg, gif lub png. Musimy też zwracać uwagę, żeby nie były zbyt duże, bo będą zajmować niepotrzebnie miejsce na serwerze i będą się zbyt wolno pokazywać w przeglądarce przy oglądaniu naszej strony.

    Prześledźmy krok po kroku wstawienie elementu graficznego na stronę. W Aktualnościach robi się to tak samo.

    Dodamy element graficzny do przykładowej strony Atanazego Bączyńskiego. Po otworzeniu strony do edycji w panelu edytuj stronę ustawiamy kursor w miejscu, gdzie chcemy wstawić element graficzny. Klikamy przycisk Wstaw/edytuj obrazek.

    Na serwerze zbieramy pliki graficzne, których będziemy używać wielokrotnie. Ten sam plik może być pokazywany przez wiele stron. Taka sytuacja daje dużą oszczędność miejsca na dysku. Gromadząc tu pliki, musimy pamiętać o nadawaniu im nazw, które będą się nam kojarzyć z ich zawartością. Jeśli nazwiemy je np. 1, 2, 3, 4 itd., to za jakiś czas możemy mieć kłopoty z ich rozpoznawaniem.

    Wskazujemy plik graficzny i klikamy Otwórz.

    Po naciśnięciu Upload rozpocznie się przenoszenie pliku z naszego komputera na serwer.

   Wskazujemy plik do umieszczenia jego podglądu na stronie.

   We właściwościach obrazka możemy określić jego rozmiar, odstępy od tekstu i rodzaj wyrównania. Teraz klikamy OK.

    Obrazek został wstawiony. Trzeba jeszcze zapisać zmiany...

  …i obejrzeć wynik końcowy.



<< Powrót                                                                                                                         [Do góry]


SmodCMS | BazaWiedzy.pl | Krasnal Serv | Wydawnictwo Szkolne PWN | Encyklopedia PWN |              | Malvina | Słownik | Strona główna |