Pomoc - Zarządzanie informacją

Spis paragrafów >> Dodawanie i edytowanie stron                                     << Powrót


<< Poprzedni                                                                                                 Następny >>

91.3. Dodawanie i edytowanie stron


    Kolejne kroki w tym zakresie są opisane obok przycisków na pierwszym ekranie modułu. Dodawanie i edytowanie stron jest podobne jak przy edycji Aktualności. Tabele, przyciski operacyjne, ikony informacyjne są opisane w kolejnych oknach panelu. Zwróćmy uwagę na niektóre elementy, specyficzne w tym module.


    Po dodaniu nowej strony jest ona zapisana na początku jako ukryta, widoczna w panelu administracyjnym, a niewidoczna w sieci. Opracowujemy ją „w ukryciu” dopóki nie uznamy, że jest gotowa do pokazania. Uruchamiamy okno pokaż/ukryj i włączamy stronie lub podstronie atrybut stan/opublikowane . Możemy także czasowo ukryć już istniejącą stronę i pokazać ponownie dopiero po poprawkach.

Uwaga. Standardowo strona jest zapisywana jako widoczna dla wszystkich. Możemy jej nadać atrybut hasło/na hasło . Widzieć ją wtedy będą tylko zalogowani użytkownicy. Dzięki tej specyficznej właściwości możemy utworzyć „serwis zamknięty”, którego większość informacji nie będzie dostępna dla wszystkich w sieci.


    Kolejność ustawienia stron w menu zmieniamy co jeden krok. W oknie zmień kolejność stron nie można strony z jednej pozycji przenieść na dalszą jednym ruchem. Trzeba to robić przyciskiem lub „po jednym schodku”.

    Zarówno przy edycji stron, jak i w każdym innym miejscu, gdzie jest używany FCKeditor, można go wyłączyć i pracować w oknie edycji XHTML. Często jest to nawet korzystne. Niektórych przycisków formatowania w tym edytorze nie ma, np. odpowiednika znaczników <h1> </h1>.

    Okno dialogowe HTML operuje wówczas w obrębie znaczników <body> </body> danej strony czy podstrony.

    Opisaliśmy tylko kilka charakterystycznych elementów. Pozostałe odkryjesz w czasie ćwiczeń praktycznych i w materiałach pomocniczych.




    Wstawimy przykładową stronę. Prześledźmy to na zrzutach ekranowych.

    Wybieramy z pierwszej strony panelu administracyjnego strony.

    Następnie dodaj stronę.

    W oknie do edycji strony wprowadzamy tekst, grafikę, hiperłącza i inne elementy. Dodajemy stronę do serwisu.

    Od razu po utworzeniu strona ma status ukrytej, aby można ją było edytować spokojnie do momentu, kiedy będzie gotowa.

    Aby ją zobaczyć w serwisie, musimy przejść do panelu pokaż/ukryj

   …i zmienić status strony na opublikowane.

    Teraz strona jest widoczn w sieci.

Strony ukryte i strony ukryte za hasłem

    Część stron instalowanych przez pakiet Smod nie jest na potrzebnych na początku tworzenia serwisu. W panelu pokaż/ukryj możemy zmienić ich stan na ukryte. To samo możemy zrobić ze stronami, które właśnie poprawiamy i potrzebujemy na to trochę czasu.

    Przy dodawaniu stron i ich edycji możemy nadać stronie atrybut ukryj stronę za hasłem. Nadając go pewnej liczbie stron, możemy stworzyć serwis zamknięty, dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Wcześniej wszyscy biorący udział w tym przedsięwzięciu  muszą się zarejestrować w serwisie. Na koniec nadajemy stronie Rejestracja status ukryte i od tego momentu nikt obcy nie zobaczy materiałów, które są przeznaczone dla określonego zespołu.



<< Powrót                                                                                                                         [Do góry]


SmodCMS | BazaWiedzy.pl | Krasnal Serv | Wydawnictwo Szkolne PWN | Encyklopedia PWN |              | Malvina | Słownik | Strona główna |