Pomoc - Internet i gromadzenie danych

Spis paragrafów >> Co trzeba mieć?                                                         << Powrót


<< Poprzedni                                                                                                 Następny >>

16.2. Co trzeba mieć?


    Aby móc korzystać z internetowych usług i szerokich zasobów Internetu, musisz mieć do dyspozycji komputer z dodatkowym wyposażeniem umożliwiającym kontakt z siecią. Konieczne jest wykupienie usługi dostępu do Internetu (Neostrada, DSL, łącze sieci kablowej) i podłączenie jej w miejscu twojej pracy przez firmę prowadzącą taką działalność. Potrzebne będzie także oprogramowanie. Możesz skorzystać z dołączonego do MS Windows programu Internet Explorer lub innych podobnie działających, takich jak np. Mozilla Firefox.

    Szybkość połączenia zależy od wielu różnych czynników, m.in. od jakości i rodzaju sprzętu, którego używasz, od przepustowości wykorzystywanego przez ciebie łącza, często od pory dnia oraz od sposobu wykonania oglądanej strony WWW i rodzaju usługi, z której chcesz w tym serwisie skorzystać.




    Obecnie każdy nowy komputer osobisty jest tak skonstruowany, aby można było za jego pomocą poruszać się po Internecie. Wykorzystując witrynę Centrum Komputerowego Znak.pl, możemy zobaczyć, z jakich elementów składa się komputer, a także za pomocą przygotowanego internetowego „kalkulatora” oszacować w przybliżeniu, za jaką cenę będziemy mogli złożyć komputer, jeśli będziemy samodzielnie wybierać do niego poszczególne elementy.

    Łącze internetowe do szkoły czy do naszego domu może być doprowadzone przez telewizję kablową, lokalną firmę świadczącą takie usługi lub za pomocą sieci telefonicznej. Korzystając ze stron internetowych operatorów telefonii oraz innych usługodawców, możemy zapoznać się z aktualną ofertą.

    Podstawowe oprogramowanie pozwalające na korzystanie z Internetu jest zainstalowane od samego początku razem z systemem operacyjnym. Zarówno system Windows, jak i Linux mają wbudowane przeglądarki internetowe oraz programy do obsługi poczty. Informacje o tych programach są podane w kolejnych rozdziałach podręcznika. Użytkownicy każdy z tych programów mogą zamienić na inny samodzielnie wybrany i dostosowany do ich potrzeb.  

    Dość istotną sprawą przy poruszaniu się w sieci jest kontrola szybkości połączenia. Warto wiedzieć, jak szybko działa nasze łącze. Pozwoli to w sytuacjach, kiedy nasz komputer zaczyna pracować zbyt wolno zlokalizować przyczynę takiego zjawiska. Bardzo dobrze działającym miernikiem w tym zakresie jest czeska strona:

    Fragment ekranu przedstawia pomiar szybkości połączenia z tą stroną podczas korzystania z podłączenia do Internetu poprzez jedną z sieci telewizji kablowej w piątek o godzinie 16:00.


Informatyka w ćwiczeniach - www.informatyka.edu.pl



<< Powrót                                                                                                                         [Do góry]
SmodCMS | BazaWiedzy.pl | Krasnal Serv | Wydawnictwo Szkolne PWN | Encyklopedia PWN |              | Malvina | Słownik | Strona główna |